Apteka od zaplecza- jak dbać o magazyn?
Apteka od zaplecza- jak dbać o magazyn?
Data dodania: 22.08.2018

Magazyn to zasadnicza część apteki. Bez niego nie ma sprzedaży, a odpowiednio zarządzany przynosi konkretne korzyści. Pozostawiony bez nadzoru stanie się źródłem strat. Aby dobrze nim gospodarować, potrzebne jest zaangażowanie wszystkich pracowników apteki – zamawiających, przyjmujących towar i wydających leki.

Każda dostawa wiąże się nie tylko z wprowadzeniem faktury, ale także dokładnym sprawdzeniem zgodności dat ważności i serii produktów z deklarowanymi na fakturze. Poprawki nanieśmy od razu na karty zakupu. Jeśli jakiś preparat ma krótki termin ważności, rozważmy, czy warto go zatrzymać, czy też od razu zwrócić do hurtowni. Wyznaczmy sobie jakiś graniczny czas, np. pół roku. Mając rozeznanie w sprzedaży w naszej aptece, jesteśmy w stanie ocenić, czy wydamy go w ciągu 6 miesięcy oraz czy pacjent zdąży go zużyć przed upływem daty ważności.

Jeżeli realizujemy specjalne zamówienia na indywidualne życzenia pacjentów, wyznaczmy jakieś miejsce, gdzie umieścimy dany towar. W przypadku kiedy pacjent nie zgłosi się po odbiór, będzie nam łatwiej zapamiętać, aby go zwrócić. A mamy na to zazwyczaj 7 dni.

Z dużym wyprzedzeniem drukujmy listy towarów z kończącymi się terminami ważności. Podczas wydawania leków na receptę obserwujmy wyświetlające się listy zamienników i proponujmy te, które terminują w aptece.

Przynajmniej dwa razy w miesiącu postarajmy się dokładnie przejrzeć magazynowe półki. Zwróćmy uwagę, czy leki ułożone są według dat ważności. Preparaty o krótkim terminie ważności oznaczmy w umówiony i widoczny sposób. Szczególnie pilnujmy opakowań podzielonych. Pojedyncze ampułki czy tabletki antybiotyków –  to one najczęściej trafiają do utylizacji.

Kontrolujmy również zamówienia przedstawicielskie. Rozsądnie i ekonomicznie podchodźmy do zamawianych ilości, zwłaszcza do nowości, które nierzadko pozostają po pewnym czasie zapomniane. Warto też mieć pod ręką kontakt do przedstawiciela.

 

Przejrzysty i uporządkowany magazyn ułatwi i przyspieszy nam pracę. Uchroni nas też od rutynowych pomyłek. Preparaty powinny być ułożone alfabetycznie, od najmniejszej do największej dawki, oddzielone opakowania o różnych ilościach tabletek i różnych postaciach leku.

 

Dobrym rozwiązaniem może być wyznaczenie konkretnych osób do nadzoru nad poszczególnymi częściami magazynu. Mając do dyspozycji większy zespół, powierzmy jednej osobie środki silnie działające, drugiej sejf, kolejnej magazyn słabo działających leków, a innej kontrolę preparatów w lodówce. Przy takim podziale obowiązków wśród pracowników i podejściu do zarządzania stanem magazynowym w aptece możemy mieć pewność, że trzymamy wszystko pod kontrolą

Najnowsze oferty pracy na wyciągnięcie ręki