Sekrety naturalnych kosmetyków- śluz ślimaka
Sekrety naturalnych kosmetyków- śluz ślimaka
Data dodania: 23.06.2018

Coraz większą popularnością cieszą się kosmetyki powstające na bazie naturalnych składników. W dobie częstych alergii, podrażnień skóry i niekorzystnego wpływu środowiska z przyjemnością sięgamy po preparaty, które swoim składem gwarantują brak niepożądanych działań. A jednocześnie efekty ich stosowania bywają nierzadko spektakularne.

Leczniczo-kosmetyczne właściwości śluzu ślimaka znane były już w antycznej Grecji. Stosowano go w leczeniu oparzeń i opryszczki. Poznano jego działanie wygładzające skórę. W średniowieczu używano go do leczenia ran, przepuklin, zaburzeń widzenia i hamowania krwawień.

Śluz ślimaka wydzielany jest przez gruczoły znajdujące się w jego odnóżach. Liczne badania nad jego składem pozwoliły na zidentyfikowanie siedmiu głównych i najcenniejszych składników. To  alantoina, elastyna, kolagen, kwas glikolowy, naturalne antybiotyki, witaminy (A,C,E) oraz specyficzne peptydy.

 

Szkoccy badacze odkryli, że śluz ślimaka zawiera kryształy kalcytu, który szybko zastyga i może być stosowany w medycynie jako spoiwo przy złamaniach kości. Natomiast uczeni z Melbourne stwierdzili w śluzie ślimaka obecność substancji o charakterze znieczulającym.

 

Śluz ślimaka (łac. aspersa muller glycoconjugates) ma działanie spłycające zmarszczki i zapobiega powstawaniu nowych. Rozjaśnia rozstępy skórne, rozstępy ciążowe. Likwiduje cellulit. Wygładza blizny po trądziku, pooperacyjne, po ospie – również te wieloletnie, przerośnięte, bliznowce. Łagodzi podrażnienia skórne wywołane promieniowaniem czy chemikaliami. Przyspiesza regenerację uszkodzonej i poparzonej skóry. Jest skuteczny w zwalczaniu trądzika młodzieńczego i u osób dojrzałych. Działa przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie. Ze względu na właściwości keratolityczne używany jest w preparatach przeciwłupieżowych. Usuwa obumarłe komórki naskórka, działając jak peeling, a nowe pobudza do tworzenia. Redukuje  przebarwienia skórne – posłoneczne i te związane z wiekiem. Enzymy zawarte w śluzie oczyszczają skórę. A to poprawia drenaż i ułatwia wchłanianie substancji odżywczych do jej głębszych warstw.

Śluz do celów kosmetyczno-leczniczych pozyskuje się z ekologicznych hodowli, podlegających ścisłej kontroli sanitarnej.  Warto jednak zaznaczyć, że jedynie śluz wydzielany  w fazie stresu wykazuje pożądane aktywne działanie.

 

W Tajlandii, Japonii i Francji powstały specjalistyczne  Snail-Spa. Podczas upiększającego zabiegu ślimaki swobodnie spacerują po skórze.  45 minut takiej przyjemności kosztuje 30 euro.

 

Najnowsze oferty pracy na wyciągnięcie ręki