Jak się szkolić , nie tylko z obowiązku?
Jak się szkolić , nie tylko z obowiązku?
Data dodania: 21.09.2018

Punkty edukacyjne twarde i miękkie zdobywamy na szkoleniach organizowanych przez izby aptekarskie, firmy farmaceutyczne, firmy specjalizujące się w edukacji środowiska medycznego. Korzystamy z możliwości, jakie dają portale farmaceutyczne, oferujące często bezpłatne, punktowane szkolenia on-line. Czy wiedza zdobyta w ten sposób jest wystarczająca dla naszego dokształcania?

 Każdy farmaceuta, rozpoczynając swoją drogę zawodową, wchodzi jednocześnie na drogę ciągłego samokształcenia. Aby zbudować i poszerzać swoje zawodowe kompetencje, powinniśmy umieć je ocenić. Własna samoocena pozwoli nam nie tylko na odkrycie ewentualnych braków, ale też na ukierunkowanie i doprecyzowanie zawodowych zainteresowań.

 

Sięgajmy po fachową literaturę, a przeszukując Internet, opierajmy się na publikacjach naukowych i specjalistycznych. Zarejestrujmy się na portalach, które są dla nas najciekawsze i przydatne w codziennej pracy. Jeżeli nie znajdziemy czasu, aby przeczytać jakiś artykuł, przejrzyjmy chociaż newsletter. Nie zapominajmy o portalach obcojęzycznych i bądźmy na bieżąco z tym, co dzieje się w świecie w branży farmaceutyczno-medycznej. Przy okazji możemy wzbogacić swoje słownictwo. Być może kiedyś będziemy aplikować o pracę za granicą?

 

Dokształcamy się nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla naszych pacjentów, którzy na pewno docenią profesjonalną poradę.

Praca w aptece jest równoznaczna z pracą zespołową. Zastanówmy się, czy nie warto stworzyć dla własnych potrzeb swój apteczny program dokształcania. Wykorzystajmy kreatywność zespołu i dopasujmy taki autorski program do potrzeb naszych pacjentów. Bo któż jak nie my zna je najlepiej? Na podstawie recept spływających do naszej apteki, analizując profil pacjentów odwiedzających naszą aptekę oraz uwzględniając nasze najmocniejsze atuty, możemy ułożyć plan tematów. Dla ułatwienia podzielmy sobie tematy na nie więcej niż 3-4 sekcje (np. pacjent stały/sezonowość/nowości/receptura). Niech to nie będą opracowania teoretyczne, ale ściśle i konkretnie wiążące się z pracą za pierwszym stołem. Coś w rodzaju warsztatów. Jeśli panuje akurat sezon grypowy czy sezon alergiczny, to pomyślmy przykładowo o skomponowaniu preparatów dla konkretnych grup pacjentów: w zależności od wieku, przyjmowania innych leków na stałe, współistniejących chorób itp.

 

Oprócz szerokiej wiedzy farmakologicznej praca w aptece wymaga od nas również rozeznania w pokrewnych dziedzinach. Może przyda nam się jakiś kurs z kosmetologii?

 

Najnowsze oferty pracy na wyciągnięcie ręki