Witamina D3- ( nie) sezonowa ,, królowa" pierwszego stołu?
Witamina D3- ( nie) sezonowa ,, królowa
Data dodania: 10.03.2018

Czasy, kiedy witamina D3 była wydawana z apteki tylko na receptę lekarską, minęły bezpowrotnie. Odkryta 95 lat temu przez amerykańskiego biochemika McColluma jako substancja o skutecznych właściwościach przeciwkrzywiczych, to dziś niewątpliwie najczęściej sprzedawany preparat witaminowy w aptekach.

Witamina D3 pozostaje słusznie kojarzona  ze słońcem, tranem i mineralizacją kości. Swoją popularność  zawdzięcza  licznym badaniom naukowym, które na przestrzeni ostatnich lat pozwoliły przedstawić ją w nowej odsłonie. Właściwy poziom witaminy D3 jest dużym wsparciem dla odporności, chroni nas przed infekcjami, przeziębieniami, grypą, chorobami  autoimmunologicznymi. Niedobory witaminy D3 mogą być przyczyną zwiotczenia i bólów mięśni, rozwoju cukrzycy, problemów z układem krążenia, demencji  i zaburzeń neurologicznych. Jej suplementacja znacznie poprawia komfort życia pacjentów z astmą, mukowiscydozą, stanami zapalnymi jelit. Deficyty witaminy D3 powiązano również z powstawaniem nowotworów (m.in. jelita grubego, piersi, jajnika, głowy i szyi). Preparaty dermatologiczne z witaminą D3 wykazują wysoką skuteczność w terapii łuszczycy.

 

Możliwości skóry, w której syntetyzowana jest pod wpływem słońca witamina D3, są imponujące. W ciągu kilkunastu minut ekspozycji na promienie UVB jest ona zdolna wyprodukować do 25000 IU. Szkoda tylko, że w naszej szerokości geograficznej nie ma ku temu częstej okazji. Przyswajanie witaminy D3 z pokarmów jest ograniczone. W diecie środkowoeuropejskiej nie spożywamy dużej ilości tłustych ryb, będących najbogatszym źródłem cholekalcyferolu. Stąd u ok. 50-80% populacji stwierdza się niedobór witaminy D3.

 

 Jako pracownicy aptek mamy w tej dziedzinie ogromne pole do popisu, by przyczynić się do poprawy witalności naszych pacjentów.

Klasyczna suplementacja dla osoby dorosłej to 2000 IU na dobę w okresie jesienno-zimowym. Jeżeli latem występuje mało dni słonecznych i bezchmurnych, można kontynuować zażywanie witaminy D3 w dawce dobowej 1000 IU. Filtry słoneczne zawarte w kremach redukują syntezę skórną cholekalcyferolu. Osobom z nadwagą zaleca się wyższe dawki - do 4000 IU na dobę, zaś pacjentom po 65 roku życia całoroczną suplementację. Uzupełnianie bardzo dużych deficytów witaminy D3 może trwać nawet do 4 miesięcy. Kobietom w ciąży nie zaleca się dodatkowej suplementacji witaminy D3. Większość preparatów witaminowych, jakie zażywają, pokrywa jej dzienne zapotrzebowanie.Dzieciom podajemy 400-800 IU na dobę. I coraz więcej lekrzy jest zdania, że w naszym klimacie należy przyjmować witaminę D3 również i latem, ponieważ słonecznych dni coraz mniej niestety w naszym kraju.

Najnowsze oferty pracy na wyciągnięcie ręki